Ilion High School - Class of 2010 Sports Awards

Winners were as follows:
 
SPECIAL AWARDS

Richard Taylor Memorial Team Player Award — Brittany Ward

George O. Kane Memorial Sportsmanship Award — Meghan Fogerty

The Unsung Hero Award — Shannon March

Senior Service Award — Kristin Whittaker

Priscilla Burnham Memorial Leadership Award — Rachel Stegemann

Panarites Outstanding Senior Girl Athlete — Sharon Howell

Varsity Club Award — Devin Conley

Knights of Columbus Award (contribution) — Travis Streeter

Harvey Watson Memorial Award (determination) — Jack Liberty

Rocky Cramer Memorial Award (leadership) — Alex Benoit 

Richard Adams Memorial Award (citizenship) — Mike Sparrin

Terry "Skitch" Moran Memorial Award (“good kid”) — Paul Greenfield

Leo Golicki Memorial Award (competitive spirit) — Ryan Waite

Lever Cup (outstanding athlete) — Brett Leon and Nate Pearson

BASEBALL
Billy LaGase Memorial Award — Jeff Eysaman      
Manny Laura Memorial Award — Brett Leon      

BOYS' BASKETBALL
Francis Murray Memorial Award — Tom Moore      
Joseph Albin Memorial Award — Rich Carpenter      

GIRLS' BASKETBALL
Girls Basketball Achievement Award — Sarah Alexander
Basketball Parents Club Sportsmanship Award — Christina Wright

BOYS' BOWLING
Ilion Moose Memorial Award — Brett Risi      
Coaches Award — Nathaniel Laymon      

GIRLS' BOWLING
Ilion Moose Memorial Bowling Award — Sarah Sullivan
Girls Bowling Coaches Award — Jennifer Bluett      

CHEERLEADING
Judy Cormia Memorial Award — Amanda Garbera      

BOYS' CROSS COUNTRY
Parents Club Award — Justin Bennett
Stephen Nowacki Memorial Award — Nathan Tabor

GIRLS' CROSS COUNTRY
Girls Cross Country Award — Erin Earl      
Cross Country Parents Club Award — Erica Schwabach      

FIELD HOCKEY
Girls Field Hockey Award — Tayler Lewis      
Field Hockey Parents Club Award — Janelle Jansen      

FOOTBALL
Joe Bemis Memorial Award — Alex Benoit
1982 Football Parents Club Award — Corey Keeler
Kathy Moreau Memorial Award — Johnny Jo Springer

GOLF
George E. Anderson Memorial Award — Dan North
Brian J. Kelly Memorial Award — Dan Reese

BOYS' SOCCER
Excellence in Soccer Award — Michael Sparrin
Ilion High School Soccer Award — Sam Souvannason and Nick Zieno
Robert Richards Memorial Award — Ryan Waite

GIRLS' SOCCER
Girls Soccer Achievement Award — Sharon Howell      
Soccer Parents Club Award — Kristin Whittaker      
Robert Richards Memorial Award — Brittany Ward      

SOFTBALL
Girls Softball Achievement Award — Marissa Maldonado
Softball Parents Club Award — Amanda Alexander

BOYS' TENNIS
Donald Porter Memorial Award — Ryan Donato
Contribution Award — Johnny Jo Springer

GIRLS' TENNIS
Alfred Hegeman Memorial Tennis Award — Rachel Stegemann and Mikala Stubley
Tennis Parents Club Award — Brittany Engert and Vanessa Roach

BOYS' TRACK AND FIELD
James Alston Memorial Award — Justin Bennett
Leslie "La" Ritton Memorial Award — Alex Benoit
Indoor Track and Field Coaches Award — Justin Bennett

GIRLS' TRACK AND FIELD
George E Anderson Memorial Track Award — Cherrelle Glover and Sharon Howell
Track Parents Club Track Award — Brittany Ward
Girls Indoor Track Achievement Award — Cherrelle Glover

BOYS' VOLLEYBALL
Volleyball Achievement Award — Jordan White

GIRLS' VOLLEYBALL
American Legion Volleyball Achievement Award — Sharon Howell
Girls Volleyball Parents Club Award — Brittney Nowack

WRESTLING
Kim Torbitt Award — Ryan Waite
Richard Lewis Memorial Award — Ben Johnson
Arthur Coons Memorial Award — Travis Streeter




back page

First Published July 2010 - Modified November 24, 2020

Created and maintained by Aileen Carney Sweeney - Class of 1974

Digital Image Copyright & Copyright © 1997 - 2020 ilionalumni.com